Teesside Lady Golfers' Alliance

Promoting Ladies' Golf throughout Teesside

TLGA logo.png

Competition Winners 2021

17 May 2021 - Castle Eden - Greensomes Salver
 
1st      Janet Payne & Liz Tucker,  SALTBURN
2nd     Sam Cairns & Jill Richardson, DARLINGTON
3rd      Edith Robinson &Aileen Bowey, BILLINGHAM
24 May 2021 - Saltburn - Waltz
 
1st      Chris Shutt, Sue Faulkner, Linda Hicks,  INGLEBY BARWICK 
2nd     Anne Gollogly, Katie Clarke & Dorothy Coombs, SALTBURN
3rd      Jackie Price, Susan Spence & Sue Holmes, BISHOP AUCKLAND 
  
14 June 2021 - President’s Day, Blackwell Grange
 
Silver Division:
1st          Bev Flockton , SALTBURN  
2nd         Sue Metcalfe, MIDDLESBROUGH 
3rd          Midori Richardson, BLACKWELL GRANGE 
 
Bronze Division:
1st          Diane Clark, BLACKWELL GRANGE 
2nd         Marilyn Hunter , BLACKWELL GRANGE
3rd          Kim Blythe, SALTBURN
 
Nearest the pin on 4th   Laura Hall, BILLINGHAM
Longest drive on 14th    Katie Clark, SALTBURN
5 July 2021 - 2 from 3 Team Competition, Billingham
 
1st       Sheila Bailey, Davina Matthews & Brenda Price, CATTERICK
2nd      Hazel Cambers, Valerie Hay & Jude Stamp, CATTERICK
3rd       Margaret Liddell, Jane Ellis & Rae Mitchell,  WILTON
12 July 2021 - Charity Day, Teesside
 
Silver Division:
1st          Jan Turner,  DINSDALE
2nd         Vicky Iverson, CATTERICK
3rd          Stella Porritt, DARLINGTON
 
Bronze Division:
1st          Bernice Peakman, BILLINGHAM
2nd         Jeanette Gowland, SALTBURN
3rd          Laura Hall, BILLINGHAM
 
Charity Cup Best Net:  Helen Fawcett, BILLINGHAM
 
Ann Thorpe Salver for Best Gross:  Sue Parkinson, BLACKWELL GRANGE
26 July 2021 - 4BBB & Benson Trophy, Cleveland
 
1st          Ginette Mitchell & Julie Mannering, sALTBURN
2nd         Ruth Maynard & Myrna Gauchi, CLEVELAND
3rd          Trish Winnett & Jane Harker-Bell, DINSDALE
                            
Benson Trophy:
 
Sarah Hurst & Ruth Studholme, DINSDALE
Sue Kiddle & Jan Turner
9 August 2021 – Mixed Greensomes, Bishop Auckland
 
Mixed Salver (Best Gross Score):
Jill Richardson & Richie Hill, DARLINGTON
                            
Owen Salver (Best Net Score):   
1st         Bill Wilkinson & Hilary Stoker, BISHOP AUCKLAND
2nd        Janet Sanderson & Robert Sanderson, BISHOP AUCKLAND
3rd        Jo Linsley & Mike Applegarth, EAGLESCLIFFE
23 August 2021 – Millennium Cup,  Darlington
 
Millennium Trophy (Best Nett Score):
Aileen Bowey, BILLINGHAM
 
Best Gross:
Davina Matthews, CATTERICK
Silver Division:
​1st         Davina Matthews, CATTERICK
2nd        Jill Richardson (VP), DARLINGTON
3rd        Sue Douglas, DARLINGTON
 
Bronze Division:
1st         Aileen Bowey, BILLINGHAM
2nd       Verna Greenwell-Cox, BLACKWELL GRANGE
3rd        Pam Rand, BILLINGHAM
13 September 2021 – 4BBB & LEWTAS Teams, Richmond
 
1st         Vicky Johnson & Eileen Catt, RICHMOND
2nd       Susan Town & Mary Petit, RICHMOND
3rd        Karen Jobling & Vicky Mathers, RICHMOND
Team Trophies
Alliance Shield, RICHMOND
Vicky Johnson, Eileen Catt, Karen Jobling & Vicky Mathers
             
Runner Up Shield, CATTERICK
Anne Guy, Tracey Astwood, Ann Hargreaves & Paula Hamer       
27 September 2021 – Yellow Peril, Catterick
 
1st         Helen Fawcett, Heather Keeley, Jean Pitchford, BILLINGHAM
2nd       Jo Almen, Sue Marshall, Lisa Patton, EAGLESCLIFFE
3rd        Eleanor Dean, Barbara Smith, Chris Kitchen, HUNLEY